Finanse
Finanse
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Nieruchomości
Nieruchomości
Slide 1
Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Jesteśmy źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. Posiadamy własny kodeks dobrych praktyk, zwracamy uwagę na ESG.

Slide 2
Razem tworzymy postęp

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem tworzymy postęp.

Slide 3
Synergia kancelaryjna

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Napisz

biuro@effectiveadvisor.pl

Zadzwoń

(+48) 785 474 107

Godziny pracy

10:00 - 18:00

Strona główna » Co to jest inwerter i jak działa?

Co to jest inwerter i jak działa?

inwerter

Co to jest inwerter i jak działa?

Moduły fotowoltaiczne produkują prąd stały, który jest wykorzystywany najczęściej do napędzania silników elektrycznych, natomiast aby energia pozyskiwana ze słońca mogła być wykorzystywana w budynkach mieszkalnych lub użytkowych potrzebny jest falownik (spolszczony inwerter), który przekształci prąd stały w zmienny.

Inwerter jest mózgiem instalacji fotowoltaicznej to on podejmuje, na podstawie zebranych danych podczas monitorowania instalacji, decyzję o wyłączeniu niektórych modułów, aby usprawnić produkcje energii albo zapobiec przepięciu po stronie DC. Dzięki jego pracy można określić ile energii wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna oraz jakie są jej parametry. Dziś większość z nich daje zdalny dostęp do informacji o wydajności pracy całego systemu, więc monitorowanie pracy fotowoltaiki może się odbywać np. za pośrednictwem komputera czy telefonu, przez specjalną aplikację.

Nie dziwi zatem, że dobór odpowiedniego inwertera jest kluczową sprawą, pozwalającą instalacji odpowiednio pracować. Na jego wybór wpływ ma zaciemnienie rzucane przez obiekty na moduły, orientacja dachu, wybór odpowiedniej wielkości inwertera w stosunku do montowanej instalacji (i przyszłych potrzeb), jak również określenie ile ma mieć faz.

Inwertery można podzielić ze względu na rodzaj pracy jaki ma wykonywać (on-grid, off-grid, hybrydowe), sposób działania (centralne, mikroinwertery, centralne z optymalizacją), a także na liczbę faz (jedno-, trzy- fazowe tj. dla instalacji pow. 3.5kW).

Podział inwerterów ze względu na rodzaj pracy

Rozwój fotowoltaiki należy przypisać inwerterom off-grid, które umożliwiły montowanie instalacji fotowoltaicznych w terenie niedostępnych dla sieci energetycznej. Ich niezawodność i długi czas eksplotacji przyczynił się, wraz ze wzrostem cen prądu i świadomości ekologicznej, do wykorzystywania fotowoltaiki również w zastosowaniach domowych. Instalacja off-grid jak wskazuje nazwa nie jest podłączona do sieci, jest niezależna od niej, co wiąże się z tym, że są odporne na awarie sieci i jej przeciężenia.

Rozwiązania on-grid pozwoliły rozwiązać problem dużych kosztów magazynowania energii, przez to, że sieć energetyczna nie jako robi za magazyn. W Polsce najczęściej są montowane inwertery on-grid dzięki czemu za magazyn energii służy sieć energetyczna, a opłatą za korzystanie z jej jest tzw. upust rozliczany w sytemie barterowym.

Rozwiązania hybrydowe łączą z sobą dwie powyższe funkcję. W odróżnieniu od falowników on-gridowych działają również przy awarii sieci.

Podział ze względu na rodzaj falowników

Falownik centralny – jest to jeden falownik, do którego podłączone są wszystkie moduły fotowoltaiczne, najczęściej jest montowany do pionowej ściany budynku.

Mikroinwerter – mkrowertery są montowane za modułem fotowoltaicznym, jest ich tak dużo, jak dużo jest modułów. Każdy mikroinwerter działa niezależnie od siebie przez co również moduły są od siebie niezależne.

Falownik centralny z optymalizatorem – jest to pewien sposób usprawnienia inwertera centralnego przez położenie pod każdym modułem optymalizatora, przez co przypomina to nieco działanie mikroinwerterów ale anihiluje ich wady – dużą cenę, większą ilość części itp.

Jaki jest najlepszy inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Wszystko zależy od bieżących lub planowanych potrzeb inwestora, jak właściwości inwestycji. Jest to zagadnienie, które najlepiej skonsultować z doradcą podczas audytu energetycznego. W praktyce dominuje przekonanie, że mikroinwertery są lepsze gdy planuje się znacząco powiększyć instalację fotowoltaiczną, gdyż nie wymagają zmiany falownika, a dokupienia pod pozostałą część modułów. Oczywiście, można planując zakup instalacji fotowoltaicznej z zamiarem rozbudowy, nabyć większy falownik centralny, jednak należy mieć na uwadze, że wzrost ten nie może być większy niż 40% (optymalna wielkość inwertera to 80% wielkości instalacji), gdyż “zbyt duży inwerter względem instalacji może mieć problemy z zapłonem”. Z kolei, optymalizatory należy wstawić pod te moduły, na które pada zaciemnienie, jak również gdy moduły stawia się na dwóch połaciach dachu ustawionych w innych kierunkach. Jednak zalecany jest zakup optymalizatorów pod falowniki centralne nie tylko z tego powodu, lecz również wydłużenia o kilka lat żywotności inwerterów i poprawy pracy całego systemu (przyjmuje się, że mikroinwertery i falowniki centralne z optymalizatorem produkują o ok. 8% więcej energii).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porównywać