Finanse
Finanse
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Nieruchomości
Nieruchomości
Slide 1
Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Jesteśmy źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. Posiadamy własny kodeks dobrych praktyk, zwracamy uwagę na ESG.

Slide 2
Razem tworzymy postęp

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem tworzymy postęp.

Slide 3
Synergia kancelaryjna

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Napisz

biuro@effectiveadvisor.pl

Zadzwoń

(+48) 785 474 107

Godziny pracy

10:00 - 18:00

Strona główna » Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Efekt fotowoltaiczny to proces, który pod wpływem światła wytwarza napięcie lub prąd elektryczny. Photo oznacza światło, a voltaic oznacza prąd lub elektryczność. Panel słoneczny składa się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych, najczęściej, z półprzewodnika krzemowego. Kiedy te specjalne ogniwa krzemowe są wystawione na działanie światła, wytwarzają energię elektryczną. System paneli słonecznych przekształca następnie tę energię elektryczną w prąd stały, który trafiając do inwertera jest przekształcany w prąd zmienny zasilający gniazdka.

Mówiąc, że fotowoltaika jest jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej należy wskazać na różnicę względem słonecznych systemów cieplnych, które służą do podgrzewania wody (korektorów słonecznych). Systemy podgrzewaczy wody nie wykorzystują efektu fotowoltaicznego. Zamiast tego używają płynu podobnego do płynu niezamarzającego, aby przenieść ciepło ze słońca do wody, aby przygotować gorącą wodę.

W fotowoltaicznym systemie fotowoltaicznym efekt fotowoltaiczny oznacza, że ​​gdy światło pada na powierzchnię ogniwa słonecznego, elektrony zostają pobudzone i zaczynają się poruszać. Ogniwo słoneczne jest zaprojektowane tak, aby elektrony poruszały się w jednym kierunku. Kiedy masz wystarczająco dużo tych elektronów w ruchu, masz prąd stały (DC), jak z baterii. Następnie falownik do paneli słonecznych zamienia prąd stały na prąd zmienny (AC) z którego korzysta Twój dom.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się poparzyć słońcem w pochmurny dzień? Efekt fotowoltaiczny działa w ten sam sposób. Twoje panele słoneczne będą generować mniejszą moc nawet w pochmurne dni, ponieważ światło UV nadal przenika przez chmury. Co więcej, moduły potrafią zaabsorbować światło odbite od powierzchni przedmiotów lub budynków. Dlatego kraje europejskie, takie jak Niemcy, tak dużo zainwestowały w energię słoneczną. Wiedzą, że energia słoneczna nadal działa, nawet gdy nie widać słońca.

Z czego się składa system fotowoltaiczny?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów: modułów fotowoltaicznych, inwerterów, zabezpieczeń po stronie DC i zabezpieczeń po stronie AC, konstrukcji montażowej, okablowania i licznika dwukierunkowego. W instalacjach powyżej 6.5kW należy również zainstalować system przeciwpożarowy.

Jak już było wskazane powyżej moduł fotowoltaiczny, będący sercem instalacji, przetwarza promienie słoneczne w prąd stały. Zespół 3 takich modułów fotowoltaicznych połączonych z sobą i okablowany w literaturze nazywa się panelem fotowoltaicznym.

Inwerter jest zaś mózgiem instalacji fotowoltaicznej to on podejmuje, na podstawie zebranych danych podczas monitorowania instalacji, decyzję o wyłączeniu niektórych modułów, aby usprawnić produkcje energii albo zapobiec przepięciu po stronie DC. Dzięki jego pracy można określić ile energii wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna oraz jakie są jej parametry. Dziś większość z nich daje zdalny dostęp do informacji o wydajności pracy całego systemu, więc monitorowanie pracy fotowoltaiki może się odbywać np. za pośrednictwem komputera czy telefonu, przez specjalną aplikację.

Licznik dwukierunkowy pokazuje ile prądu oddaliśmy do sieci oraz ile prądu z sieci zostało pobrane.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

To, jak wiele energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, zależne jest od jej wielkości, sprawności systemu, kątu pod jakim padają na nią promienie słoneczne oraz nasłonecznienia w danym regionie. Jest to równanie z kilkoma parametrami więc nie zawsze można jednoznacznie powiedzieć, że zawsze moduł nominalnie o mocy 370W wyprodukuje 370kwh w ciągu roku. Czasem gdy jest zamontowany pod optymalnym kątem, z dobrymi komponentami i dobrym nasłonecznieniem, może wyprodukować o kilka procent więcej energii.

Przykładowo:

Moc instalacji x kąt nachylania (zgodnie z tabelką fotowoltaiczną) x nasłonecznienie x sprawność instalacjiwynik
10kW1.13135090%13729W
10kW0,785075%4500W

Przedstawiona symulacja w jaskrawy sposób pokazuje, że nie ma powodów by oszczędzać na jakości produktu, gdyż różnice w produkcie mogą powodować ogromne różnice w opłacalności zakupu. Co więcej, korzystając z symulacji na bezplatnyaudyt.pl można zauważyć, że oszczędności na prądzie są tak duże, że zupełnie niecelowe jest oszczędzanie na fotowoltaice. Szacowana sprawność na poziomie 90% bierze się nie ze spadku produkcji energii modułów, ale strat rzędu 1% na kabelkach, inwerterze itp. Różnice są tym większe im gorszej jakości są komponenty. Różnice w nasłonecznieniu widoczne są ze względu na pory roku, jak również lokalizację. O ile dla całego kraju nasłonecznienie jest wysokie, to w południu kraju jest ono wyższe. Różnice w kącie nachylenia oraz kierunku umocowania fotowoltaiki względem słońca można niwelować przez zamontowanie optymalizatorów oraz wielkości instalacji.

Jak prawidłowo dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Aby dobrać prawidłową wielkość instalacji fotowoltaicznej należy określić jak dużą instalację fotowoltaiczną potrzebuje klient na podstawie bieżącego zużycia energii elektrycznej lub rachunku za prąd.

Następnie tę wielkość należy powiększyć o ewentualne straty z powodu położenia dachu względem słońca i kąt padania promieni na podstawie danych z tabeli fotowoltaicznej oraz – w obecnie funkcjonującym systemie net-meteringu – przez opłatę w postaci upustu jaką pobiera dystrybutor sieci w zamian za możliwość wykorzystywania sieci energetycznej jako magazynu energii – instalacja produkuje więcej energii w ciagu dnia, którą może odebrać w nocy gdy już jej nie produkuje wogóle. Energie wprowadzoną do sieci można rozliczyć w rozrachunku rocznym.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii gospodarstwa domowe i rolne mające instalację fotowoltaiczne do 10kW mają upust 20%, a powyżej 10kW – 30%. Przedsiębiorcy niezależnie od wielkości instalacji 30%, a spółdzielnie 40%.

Przykładowo:

Właściciel budynku o zużyciu energii 5000kWh mający dach na południe pod kątem 90* będący rolnikiem potrzebuje instalacji o wielkości 6kWp

Właściciel budynku o zużyciu energii 5000kWh mający dach na południe pod kątem 90* będący przedsiębiorcą potrzebuje instalacji o wielkości 6,5 kW

Dokładne wyliczenia zapotrzebowania na prąd z uwzględnieniem auto konsumpcji oraz tabelki fotowoltaicznej wykonuje nasz kalkulator fotowoltaiczny bezplatnyaudyt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porównywać