Finanse
Finanse
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Nieruchomości
Nieruchomości
Slide 1
Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Jesteśmy źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. Posiadamy własny kodeks dobrych praktyk, zwracamy uwagę na ESG.

Slide 2
Razem tworzymy postęp

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem tworzymy postęp.

Slide 3
Synergia kancelaryjna

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Napisz

biuro@effectiveadvisor.pl

Zadzwoń

(+48) 785 474 107

Godziny pracy

10:00 - 18:00

Strona główna » Jak działa moduł fotowoltaiczny?

Jak działa moduł fotowoltaiczny?

Wykorzystywane od dziesięcioleci do zasilania domów, fabryk czy gospodarstw rolnych,  dzięki estetyce oraz łatwości montażu panele słoneczne zdobią dachy, pola, a nawet i znaki drogowe. Różnią się od tradycyjnych elektrowni tym, że nie wymagają spalania paliw do produkcji energii, przez co nie powodują emisji CO2 oraz stanowią źródło potencjalnie niewyczerpanej  energii.  

Jak działają moduły fotowoltaiczne?

Mówiąc najprościej, moduł słoneczny składa się z małych ogniw fotowoltaicznych o rozmiarach 1-10cm średnicy. Ogniwo tej wielkości produkuje ok. 1-2 waty co nie wystarcza do zasilenia większości urządzeń. Aby zwiększyć moc wyjściową, ogniwa są elektrycznie połączone w moduł. A kilka modułów, w panele (niezależnie czy to tylko kilka modułów, czy tysiące jak w farmie fotowoltaicznej). 

Jak ogniwo fotowoltaiczne tworzy prąd?

Fotowoltaika pochodzi z greckiego “photo – słońce” oraz współczesnego słowa “voltage – napięcie”. W skrócie promienie słoneczne tworzą napięcie, ale jak?! Mówiąc najprościej, ogniwo fotowoltaiczne umożliwia fotonom lub cząsteczkom światła wybijanie elektronów z atomów, generując przepływ energii elektrycznej. Każde ogniwo fotowoltaiczne to w zasadzie taka moneta  posiadająca swój awars i rewers – kawałków materiału półprzewodnikowego, zwykle krzemu – tego samego materiału, który stosuje się w mikroelektronice.

Aby działać, ogniwa fotowoltaiczne muszą wytworzyć pole elektryczne. Podobnie jak pole magnetyczne, które powstaje z powodu przeciwnych biegunów, pole elektryczne powstaje, gdy przeciwne ładunki są rozdzielone. Aby uzyskać to pole, producenci „domieszkują” krzem innymi materiałami, nadając każdej stronie monety dodatni lub ujemny ładunek elektryczny.

W szczególności umieszczają fosfor w górnej warstwie krzemu, co dodaje do tej warstwy dodatkowe elektrony o ładunku ujemnym. Tymczasem dolna warstwa otrzymuje dawkę boru, co skutkuje mniejszą liczbą elektronów lub ładunkiem dodatnim. To wszystko składa się na pole elektryczne na styku warstw krzemu. Następnie, gdy foton światła słonecznego wybije wolny elektron, pole elektryczne wypchnie go ze złącza krzemowego.

Kilka innych elementów ogniwa zamienia te elektrony w użyteczną moc. Metalowe płytki przewodzące po bokach ogniwa zbierają elektrony i przenoszą je na przewody. W tym momencie elektrony mogą płynąć jak każde inne źródło elektryczności.

Jak dochodzi do zmiany prądu stałego w prąd zmienny?

Taka energia nie jest jeszcze odpowiednia do zasilenia urządzeń elektrycznych w naszym domu. Żeby móc ją wykorzystać potrzebny jest jeszcze falownik, który wyprodukowaną energię elektryczną zmieni w prąd stały na prąd zmienny potrzebny do zasilenia naszych gniazdek. 

Przeczytaj co to jest inwerter i jak działa?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porównywać