Finanse
Finanse
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Nieruchomości
Nieruchomości
Slide 1
Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Jesteśmy źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. Posiadamy własny kodeks dobrych praktyk, zwracamy uwagę na ESG.

Slide 2
Razem tworzymy postęp

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem tworzymy postęp.

Slide 3
Synergia kancelaryjna

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Napisz

biuro@effectiveadvisor.pl

Zadzwoń

(+48) 785 474 107

Godziny pracy

10:00 - 18:00

Strona główna » Jak wykorzystać maksymalnie potencjał instalacji fotowoltaicznej?

Jak wykorzystać maksymalnie potencjał instalacji fotowoltaicznej?

montaż fotowoltaiki

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z inwestycją rzędu kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Celowe jest, aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycji. Wydajność paneli słonecznych jest wyższa niż kiedykolwiek, ale ilość energii elektrycznej, jaką panele mogą generować, nadal stopniowo spada z czasem. Wysokiej jakości panele słoneczne ulegają degradacji w tempie około 0,4% każdego roku. Ich żywotności to 25-30 czyli około 10-12% mniej będzie produkować twoja instalacja energii pod koniec swojej żywotności.

Przyczyna degradacji modułów fotowoltaicznych

Jakie są przyczyny degradacji paneli słonecznych? Co wpływa na tempo degradacji paneli słonecznych i czy istnieją sposoby na wydłużenie ich żywotności, aby nie stały się odpadem?

Panele słoneczne ulegają degradacji głównie z powodu normalnego zużycia z upływem czasu w wyniku ekspozycji na promienie UV (zwykle krótkotrwałe do 10dni powodujące chwilowy spadek mocy o 1-3%) i niekorzystne warunki pogodowe zużywające panel fotowoltaiczny. Szybkość degradacji jest uwzględniona w gwarancji wydajności panelu. 

Czynniki zewnętrzne takie jak intensywne opady deszczu, śniegu, lodu, a także wysokie temperatury powodują trwały ślad na module przez  twardnienie krzemu krystalicznego, korozję ramy i zanieczyszczenie ogniw. Z kolei Grad, lód, kurz i piasek mogą również powodować mikropęknięcia na powierzchni panelu, a uszkodzenie uszczelki na panelu może spowodować przedostawanie się wody do środka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej?

Kilka czynników może determinować szybkość, z jaką panele słoneczne ulegają degradacji w czasie. Część z nich zależy od producenta, a na inne ma wpływ instalator i właściciel. Warto je mieć z tyłu głowy podczas decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może przynieść znacznie więcej pożytku. 

Jakość materiałów

Materiały i komponenty (szkło solarne, aluminiowa rama i ogniwa słoneczne użyte w panelu) mogą pęknąć, jeśli są niskiej jakości. Niektórzy producenci zmniejszają ilość aluminium, którego używają w ramie, aby obniżyć ceny. Niestety cieńsze ramy są bardziej podatne na uszkodzenia. W branży popularne jest powiedzenie, ze niski koszt początkowy, może kosztować więcej na dłuższą metę.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Należy zauważyć, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest całym procesem zaczynającym się od stworzenia projektu instalacji, doboru komponentów, poprzez transport i zainstalowanie do odpowiedniej konstrukcji instalacji. Błędy popełnione na etapie projektowania, nie da się zniwelować później przy zakładaniu. Tylko firmie, której na prawdę zależy na klienci , można zaufać, że dołoży wszelkich starań, aby wykonać instalacje prawidłowo.

Dobór komponentów

Nawet w przypadku materiałów wysokiej jakości sposób montażu panelu może wpłynąć na jego żywotność, ponieważ nie wszystkie materiały dobrze ze sobą współpracują. Niekompatybilne materiały i komponenty mogą przyspieszyć LID lub PID, jeśli mają wpływ na stopień utlenienia lub upływu napięcia.

Odpowiednia konstrukcja

Dla instalatora ważne jest również upewnienie się, że panele są umieszczone na dachu pod optymalnym kątem i mocowaniem, aby w pełni wykorzystać samooczyszczanie i odporność mechaniczną.

Transport i Instalacja

Prawidłowe przechowywanie i obchodzenie się z panelami przed i podczas instalacji jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń. Mikropęknięcia, rysy i nieprawidłowe połączenia elektryczne podczas instalacji wpływają na wydajność panelu. Warto dopytać handlowca, jak będzie wyglądała u nich instalacja – czy przyjadą na robotę wraz z modułami, czy kurier zostawi je gdzieś w ogrodzie na kilka dni przed instalacją.

Konserwacja

Nabywając instalację fotowoltaiczną należy zwrócić uwagę na oferowany serwis posprzedażowy. Regularne sprawdzanie połączenia, okablowania i falownika, pozwala upewnić się, że żadne nie są poluzowane lub uszkodzone. Przyjmuje się, że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w pierwszym roku po założeniu instalacji, a każda kolejna rok później.

Czyszczenie modułów

Chociaż panele słoneczne wymagają minimalnej konserwacji, ważne jest, aby je monitorować, aby usunąć nagromadzony kurz lub zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na wydajność energii elektrycznej. Co do zasady gdy jest odpowiednio zainstalowana instalacja powinien wystarczyć deszcz, jednak niektóre zanieczyszczenie jak ptasie odchody mogą nie zejść od razu. Zwróć uwagę jak należy pielęgnować twój konkretny moduł zgodnie z zaleceniami producenta w karcie katalogowej.

Temperatura

Temperatura wpływa na sprawność ogniwa fotowoltaicznego ze względu na wewnętrzną charakterystykę materiału półprzewodnikowego. Wydajność paneli słonecznych wzrasta wraz ze spadkiem temperatury, a spada w wysokich temperaturach, gdy spada napięcie między ogniwami.

Zaciemnienie 

Panele fotowoltaiczne są bardzo wrażliwe na cienie słoneczne. Całkowite lub częściowe zacienienie ma znaczący wpływ na zdolność dostarczania energii i może skutkować niższą mocą wyjściową i stratami mocy. Ogniwa w panelu słonecznym są zwykle łączone szeregowo, aby uzyskać wyższe napięcie, a tym samym odpowiednią produkcję energii elektrycznej.

Przeczytaj czym się różni mikroinwerter od inwertera sieciowego

Podsumowanie

Inwestor pragnąc dokonać zakupu instalacji fotowoltaicznej musi dokonać wyboru nie tylko na bazie zapotrzebowania na moc oraz proponowanych zestawów fotowoltaicznych, powinien również zwrócić uwagę na projekt instalacji, świadczenia poserwisowe, transport oraz przechowanie modułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porównywać