Finanse
Finanse
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Nieruchomości
Nieruchomości
Slide 1
Prowadzimy odpowiedzialny biznes

Interesy z nami to zawsze lot pierwszej klasy. Jesteśmy źródłem inspiracji dla konkurencji pod względem profesjonalizmu. Posiadamy własny kodeks dobrych praktyk, zwracamy uwagę na ESG.

Slide 2
Razem tworzymy postęp

W Effective Advisor pracujemy do późna, aby rozwiązać naglące potrzeby przedsiębiorstw oraz konsumentów. Razem tworzymy postęp.

Slide 3
Synergia kancelaryjna

Jeden problem, kilka rozwiązań. Łącząc z sobą podejście prawne i finansowe uzyskujemy uniwersum możliwości

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Napisz

biuro@effectiveadvisor.pl

Zadzwoń

(+48) 785 474 107

Godziny pracy

10:00 - 18:00

Strona główna » Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

fotowoltaika grunt

Jedną z pierwszych decyzji jaką musi podjąć inwestor w celu wybudowania instalacji fotowoltaicznej jest określenie miejsca, w którym mają zostać zainstalowane moduły fotowoltaiczne. Z międzynarodowej praktyki wynika, że najczęściej inwestorzy wybierają swój dach kierują się głównie oszczędnością w porównaniu z gruntem. Jednak czy to najlepsze miejsce do zainstalowania paneli fotowoltaicznych i zawsze jest taniej?

Truizmem jest stwierdzenie, że dach dachowi nie równy i każde rozwiązania należy dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Dach o małej powierzchni, z dużą liczbą obiektów rzucających cień (jaskółki, kominy), skierowane pod ostrym kątem lub mocno odchylone w kierunku północy, często nie będzie wystarczająco dobry do zaspokojenia potrzeb inwestora. 

Korzyści z instalacji na gruncie

Powierzchnia i wielkość modułów

Co do zasady na powierzchniach dachów montuje się mniejsze gabarytowo moduły (370-390W), podczas gdy na farmach stosuje się moduły o największych wielkościach (450W i więcej). Moc takiej instalacji będzie podobna, jednak zastosowanie większych modułów pozwala zaoszczędzić pieniądze przy montażu optymalizatorów czy mikroinwerterów, których liczba zależy bezpośrednio od liczby montowanych modułów. Nie zawsze też grunt będzie droższym rozwiązaniem od dachu. Wymiana/Malowanie dachu może być droższą inwestycją od położenie instalacji naziemnej. Należy również pamiętać, że wymiana i malowanie dachu gdy posiada się na nim instalację, wymaga jej zdjecia i zamontowania na nowo. 

Kąt i orientacja modułów

W instalacji naziemnej nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią. Zwykle wybiera się instalację skierowaną na południe pod kątem 30* celem maksymalnej produkcji energii. Dach nie daje takich możliwości – każde inne ułożenie modułów względem słońca, zgodnie z tabelą fotowoltaiczna, będzie powodowało spadek ilości produkowanej energii od 1% – 50% (północ). Wszystko wymaga indywidualnych kalkulacji. Profesjonalne firmy jak Effective Advisor posiadają odpowiednie wsparcie technologiczne. Klient sam na kalkulatorze (bezplatnyaudyt.pl) może obliczyć różne warianty inwestycji. Warto przeliczyć sobie, czy dodatkowe 15% modułów na dachówce ceramicznej – z powodu orientacji na wschód/zachód – nie wyjdzie drożej niż położenie ich na gruncie? 

Wentylacja i temperatura otoczenia

Nie jest tajemnicą, że moduły fotowoltaiczne najlepiej pracują w warunkach opisanych na karcie katalogowej jako STC, czyli temp 25*. Moduły w wyższej temperaturze tracą moc, a w niższej zyskują. Położenie instalacji fotowoltaicznej na gruncie, pozwala na lepszą wentylacje powietrza modułow oraz daje warunki korzystniejsze warunki cieplne. Dachówki w ciepłe, słoneczne dni potrafią rozpalać się do temp. 70* obniżając jakość pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Serwis i konserwacja

Jedną z oczywistych konsekwencji instalacji na gruncie jest łatwiejszy dostęp do takiego modułu, co sprzyja jego serwisowi oraz konserwacji. Normalny klient ani nie myśli wchodzić na dach, aby zmyć ptasie kupsko, by usprawnić pracę instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji na gruncie serwis jest prostszy, co przyczynia się do poprawienia ich żywotności oraz wydajności modułów. 

Inne korzyści

Grunt też daje dodatkowe możliwości. Z modułów fotowoltaicznych można zrobić zadaszenie dla altanki lub wiaty samochodowej ( 10 000zł drożej niż na normalnej konstrukcji 10kW). Wykorzystać w większym stopniu potencjał modułów bifacjalnych. Czy stwarzają możliwość instalacji system śledzenia słońca (trackerów). 

Gdzie można zainstalować fotowoltaike na gruncie?

Wymogi techniczne

Montaż na ziemi ma miejsce, gdy panele są przymocowane do konstrukcji stojaka połączonego z ziemią za pomocą stalowych belek lub innego rodzaju metalowego słupka. Uchwyty naziemne mogą być instalowane na otwartej przestrzeni lub jako zadaszenie nad parkingiem/tarasem.

  • odpowiednia ekspozycja – najlepiej na stronę południową, pod kątem 30 stopni zgodnie z tabelą fotowoltaiczną.
  • brak zacienienia – brak budynków czy wysokich drzew, które mogłyby rzucać cień na instalację czy wręcz zasłaniać instalacje fotowoltaiczną;
  • stabilny grunt – podpory pod panele fotowoltaiczne muszą być stabilne, a więc wymagany jest odpowiedni rodzaj gleby; Ciężar i opór konstrukcji wyklucza montaż paneli fotowoltaicznych na mało stabilnych gruntach, jakim jest np. piasek.
  • bliskość do sieci średniego napięcia – a także brak konfliktów technicznych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika w nieruchomości.

Warto również unikać miejsc, w których występuje wysokie ryzyko osiadania zanieczyszczeń na panelach (terenów w pobliżu drzew, kominów, ruchliwych dróg). Mogą one bowiem negatywnie wpływać na wydajność instalacji.

Wymogi prawne

Zgodnie z ogólną zasadą prawa budowlanego, nie wymaga się żadnego pozwolenia na budowę fotowoltaiki na gruncie, pod warunkiem, że moc instalacji nie przekroczy 50 kW. Instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 6,5 kW trzeba będzie zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porównywać